Podporili ma osobnosti novembra 1989

Zuzana Čaputová: Podporili ma osobnosti Novembra 1989

Michael Kocáb, Anton Popovič, Ladislav Snopko a Peter Tatár. Títo páni mi dnes verejne vyjadrili svoju podporu v mojej prezidentskej kandidatúre. Veľmi si to vážim. Dnešnú tlačovú konferenciu som uzatvárala týmito slovami:

„Vážení páni,

v čase, keď ste stáli na námestiach, som mala 16 rokov. Bola som mladá na to, aby som vám mohla pomôcť, ale už dosť vnímavá na to, aby som chápala, že išlo o veľa. Som jedna z tých, ktorá sa vďaka vám mohla dostať na vysokú školu a doštudovať ju.

Vďaka vám som mohla slobodne vyjadrovať svoje názory, spoznávať svet, žiť bez perzekúcií za svoje presvedčenie. Vďaka vám sme mohli viesť boj za spravodlivosť v našom meste, v našej krajine. Vďaka vám sme mohli stáť na čele demonštrácií a občianskych protestov, keď mocní zabudli, že občanom treba slúžiť. Vďaka vám sa dnes uchádzam o verejnú službu v slobodných prezidentských voľbách.

Vaša odvaha postaviť sa režimu, postaviť sa zlu, ktoré predstavoval, je pre mňa inšpiráciou. Schopnosť spojiť ľudí pre zmenu k lepšiemu je dôležitým odkazom aj pre súčasnosť. Urobili ste pre obe naše krajiny historickú a nenahraditeľnú službu.

Dnes tu stojím, pretože sa znovu potrebujeme postaviť za slušnosť, ľudskosť a za spravodlivosť. Znovu prichádza k šikane a zastrašovaniu mladých ľudí, ktorí pomenovali zlo a k spochybňovaniu ich čistých úmyslov.

Dnes tu stojím, pretože chcem pokračovať v tom, čo ste začali. Aby deti, ktoré majú dnes tých mojich 16, žili v krajine, o ktorej ste aj vy snívali. K tomu chcem, v mene vášho odkazu, prispieť. Ďakujem za vašu podporu.“

Zostaňme v kontakte